Chiny szykują się do wojny opartej na broni biologicznej? Nowe dokumenty
Uzyskane przez brytyjską gazetę informacje korespondują z danymi zamieszczonymi w pozyskanym przez Stany Zjednoczone raporcie chińskiej armii sprzed 6 lat. Z dokumentu wynika, że Pekin przewidując, że broń biologiczna "będzie podstawą zwycięstwa” w ewentualnym światowym konflikcie militarnym, prowadzi w tym zakresie przygotowania.
Państwowy program
W raporcie określono idealne warunki do wykonania uderzenia z wykorzystaniem broni biologicznej w taki sposób, aby zmaksymalizować efekt ataku. Udokumentowano też wpływ, jaki tego typu działanie miało na "system opieki medycznej wroga".
Z kolei dokumenty, do których dotarł "Daily Mail" wskazują, że Państwo Środka prowadzi zakrojony na szeroką skalę państwowy program, którego celem jest "odkrycie nowych wirusów, identyfikację organizmów mogących zakażać ludzi, zbadanie ich ewolucji oraz poszukiwanie czynnika odpowiedzialnego za rozprzestrzenianie się chorób". "Daily Mail" podaje, że program został uruchomiony w 2012 roku. Finansowała go chińska Narodowa Fundacja Nauk Przyrodniczych.
Badania w Wuhan
W jednym z fragmentów czytamy, że "odkryto dużą liczbę nowych wirusów, które budzą poważne zaniepokojenie międzynarodowej społeczności wirusologicznej". Wskazano, że mogą one być przyczyną nowych chorób zakaźnych "stanowiących wielkie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz mogą spowodować poważne straty ekonomiczne, a nawet wpłynąć na stabilność społeczną”.
W uaktualnionej wersji z 2018 roku napisano, że naukowcy odkryli cztery nowe patogeny i dziesięć nowych bakterii oraz "ponad 1640 nowych wirusów przy użyciu technologii metagenomiki". Część przeprowadzonych badań genetycznych polegała na ekstrakcji materiału genetycznego z próbek pobranych z odchodów i krwi nietoperzy w jaskiniach na południu Chin. Badaniem chorób nietoperzy zajmował się między innymi Instytut Wirusologii w Wuhan.
Kilka tygodni przed oficjalnym potwierdzeniem pierwszych przypadków COVID-19 placówka badawcza w Wuhan zamknęła dostęp online do swojej bazy próbek wirusów. Eksperci przypominają, że Chiny storpedowały próby nadzorowania swoich laboratoriów, w których mogło dochodzić do tego typu eksperymentów. Zwracają też uwagę, że Chiny konsekwentnie odmawiają podzielenia się krytycznymi informacjami dotyczącymi koronawirusa.